Erzurum Tarihi Eserleri

Erzurum Tarihi Eserleri

UcakBiletiUzmani.net olarak sizlere bu yazıda Erzurum’un en güzel tarihi yerlerini sergilemeye çalıştık. Erzurum cevherinin farkında olunmadığı muhteşem bir memlekettir. Doğal ve tarihi güzellikleri, leziz yemekleri ve kültürel imkanları ile herkesin hayatında en az bir kere mutlaka görmesi gereken güzide bir şehrimizdir. Bu yazıda Erzurum’un sadece birkaç tarihi eserine yer verme fırsatımız oldu. Aslına bakarsanız Erzurum’un tarihi eserleri bu makalede yer verdiğimizden daha fazladır.

Erzurum Kalesi

Tahminlere göre (kesin olmamak ile birlikte) Bizans döneminde inşası tamamlanmış olan Erzurum Kalesi, Erzurum’un görülmesi gereken ilk tarihi eseridir. Erzurum uçak bileti alarak şehre geldiğinizde kime sorsanız ilk ziyaret edilmesi gereken yerlerin arasında Erzurum Kalesi’nin ismini zikredecektir. Geçmişten günümüze gelinceye kadar birtakım olaylar sebebi ile kalenin dış surlarının çoğunluğu tahrip olmuş, yıkılmıştır. Bir tepeye yerleştirilmiş olan kale yapısal olarak dış kale ve iç kale olarak iki ana bölümden meydana gelmektedir. Kalenin dört tarafında geçmişte yer alan (günümüzde yıkılmış olan) dört adet ana kapı bulunmakta olup, bunlar İstanbul Kapı, Gürcü Kapısı, Erzincan Kapısı ve Tebriz Kapısı’dır. Kale oldukça eski bir oluşum olup kayıtlarda resmi bir bilgi bulunmasa da zaman zaman yenilendiği bilinmektedir.

Çifte Minareli Medrese

Erzurum’un en önemli ve kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir diğer tarihi yapısı Çifte Minareli Medrese’dir. Öyle ki zaman içerisinde yapı adeta Erzurum’un simgesi haline gelmiştir. Çifte Minareli Medrese’nin kitabesi bulunamadığından yapılış tarihi hakkında kesin bir bilgi mevcut değildir. Uzmanlar tarafından yapılan detaylı incelemeler sonucunda Çifte Minareli Medrese’nin yaklaşık olarak 13. Yüz yıl sonralarında inşa edildiği tahmin edilmiştir. Çifte Minareli Medrese’nin halk arasında sıkça kullanılmakta olan bir diğer ismi Hatuniye Medresesi’dir. Bu isim medresenin, Hundi Hatun ya da Padişah Hatun tarafından yaptırıldığı yönündeki düşüncelerden kaynaklanmaktadır.

Erzurum Evleri

Özellikle yoğun çalışmalar ile Erzurum evleri restore edilmeye başlanmış, kültürümüze kazandırılmıştır. Erzurum evleri, mimari yapısı gereği coğrafi şartlara uygun olarak inşa edilmiştir. Bu evler bizlere eski zamanlar hakkında oldukça ipucu verecek niteliktedir. Tabi geçen zaman içerisinde özellikle yangınlar ve savaşlar sebebi ile pek çok Erzurum evi yıkılmış, tarih sahnesinden silinmiştir. Bu evlerin pek çoğunun 1859 tarihinden itibaren yapıldığı tahmin edilmekte olup günümüzdeki sayısı yaklaşık 100 civarıdır.

Üç Kümbetler

Erzurum’un bir diğer sembolik yapısı olan Üç Kümbetler yapılış amacı itibari ile mezardır. Selçuklu döneminde yapılmış olan Üç Kümbetler, Selçuklu mimarisinin Erzurum açısından son derece önemli eserlerindendir. Üç Kümbetler konum olarak Çifte Minareli Medrese’ye oldukça yakın konumdadır. XIV. Yüzyıl başlarında yaptırıldığı tahmin edilen kümbetlerden en büyüğü Emir Saltuk’a aittir. Diğer iki kümbet hakkında farklı tahminler bulunsa da net bir bilgi maalesef mevcut değildir. Üç Kümbetler’in tam olarak ne zaman ve kim tarafından yaptırıldığı ile net bir bilgi bulunmuyor olsa da tahminlere göre 14. Yüz yıl ortalarında inşa edildikleri düşünülmektedir. Mimari olarak, görsel olarak son derece etkileyici olan Üç Kümbetler, Erzurum uçak bileti alarak şehri ziyaret eden yerli ya da yabancı turistlerin uğrak noktalarının başında gelmektedir.

CAFERİYE CAMİİ

Erzurum’un en bilinen caddelerinden birisi olan Cumhuriyet Caddesi’nde yer almakta olan Caferiye Camiii ismini doğrudan yaptırandan almıştır. 1645 yılında inşası tamamlanmış olan camiyi Hacı Cafer yaptırmıştır. Cami görsel olarak oldukça güzel bir cami olup, yerli turistler tarafından daha çok ilgi görmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir