Erzurum Yemekleri

Erzurum Yemekleri

Erzurum, tarihi olarak son derece önemli şehirlerimizden birisidir. Buna ek olarak, Erzurum’un yemekleri de birbirinden lezzetlidir. Gelin birlikte iştah kabartalım. 😊

Dikkat! Spoiler Alert!

Bu yazı güzide şehrimiz Erzurum’un muhteşem ve leziz yemeklerini içermektedir. Karnınız aç ise iştahınız daha da kabaracağından bu yazıyı hemen okumayı bırakmanızı tavsiye ederiz. Zira bu yazının sonunda Erzurum uçak bileti satın almak zorunda kalabilirsiniz. 😊

Ayran Aşı

Özellikle Erzurum’da Ramazan aylarında sıklıkla tüketilen Ayran Aşı, sevilen bir çorba türüdür. Farklı yörelerde yoğurt çorbası olarak da isimlendirildiği görülmektedir. Sadece Ramazan ayında sofralarda bulunmayan ayran aşı, Erzurum’un en sevilen çorbalarından birisidir. Yapılış biçimleri evden eve farklılık gösterebilmekte olup genel form itibari ile sıcak yenmektedir. Yoğurt ile yapılabildiği gibi yayık ayran ile de yapılmakta olup, yayık ayran ile yapıldığında bir başka lezzetli olmaktadır.

Su Böreği

Ülkemizin hemen her bölgesinde sevilerek tüketilmekte olan su böreği Erzurum’da bir miktar farklılık göstermektedir. Börek hamuruna yumurta ilave edilerek yapılmaktadır. Hamuru normal su böreğine göre kuvvetlice minimum yarım saat yoğrulur. Yufkalar olabildiğince ince açılmakta olup, börek lezzeti açısından önemli bir püf noktadır. Yufkalardan ilki daha önceden yağlanmış olan tepsiye haşlanmadan serilmektedir. Geri kalan yufkalar ise sıcak suda bir güzel haşlanır, soğuk suya batırılır ve kuru bez yardımı ile suyu alındıktan sonra tepsiye serilir. Serilen her kat yufka arasında eritilmiş tereyağı yer almaktadır. Eldeki yufkaların yarısı tepsideki yerini aldıktan sonra bol bol peynir (tel peynir) ve maydanoz serilir. Eldeki diğer yufkalar da aralarına tereyağı sürülerek üst üste dizilir. En üstte yer alan yufka haşlanmamaktadır. Servis aşamasında börek sıcak olmalı, çay ile servisi tavsiye edilir.

Çiriş Pancarı

Yöresel yemeklerin başında gelmekte olan Çiriş Pancarı, Erzurum mutfağının vaz geçilmez yemeklerinden birisidir. Yaz aylarının başları, ilk bahar aylarının sonları gibi yörede yetişmekte olan bir bitki olan çiriş, yabanidir ve yapı olarak zambağı andırmaktadır. Oldukça şifalı olduğu bilinen Çiriş Pancarı dönem geldiği zaman her Erzurumlu’nun mutlaka tükettiği bir besindir. Kavurma ile ya da parça et ile de pişirilmekte olup her formu ayrı lezzetlidir. Pişirme yöntemleri olarak ıspanak ile de benzerlik göstermektedir. Çiriş pancarı ile ilgili enterasan olan bir diğer nokta ise kurutularak un oluşturulması ve bu unun tutkal yerine yapışkan bir madde olarak kullanılmasıdır.

Kadayıf Dolması

Hem yöre insanının hem de yöre dışında Türkiye’nin hemen her yerindeki halkın bayılarak yediği bir tatlıdır. Ramazan aylarında sofralardaki yeri sabittir. Erzurum’da kadayıf dolması o kadar sevilmektedir ki sahurda bile tüketilebilen bir tatlıdır. Dolması kadar sermesi de meşhurdur. Özellikle ustası işi bildikten sonra hem kadayıf dolması hem de serme kadayıf yemelere doyum olmayacak muhteşem iki tatlıdır. Hazırlanış olarak kadayıf dolması pratiktir. Form olarak yumuşak kıvamda olan tel kadayıfın içine ceviz konularak sarılmaktadır. Bu sarılmış olan kadayıf dolmaları yumurta ile bulanır. Bulanmış olan kadayıf dolmaları pişmeye hazırdır. Kadayıf dolmalarının ateşe gösterilmeden önce yağın ısıtılması da önemli bir ayrıntıdır. Yağ ısıtıldıktan sonra kadayıf dolmaları yağın içerisine atılarak kızartma işlemine başlanır. Tavadan alındıktan sonra şeker balının içine atılır ve üzerine bal dökülerek servis edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir