Bayburt Görülmesi Gereken Yerleri

Bayburt Görülmesi Gereken Yerleri

O kadar yol gittiniz, Erzurum’a kadar geldiniz. Hele bir de vakit bulabilirseniz yakın şehirleri ziyaret etmeye ne dersiniz? Erzurum çevresinde yer alan, mutlaka ziyaret edilmesi gerektiğini düşündüğümüz şehirlerden birisi de Bayburt’tur. Özellikle, görülmesi gereken tarihi eserleri ve doğal güzellikleri ile Türkiye’de hak ettiği değeri yeterince görmediğini düşündüğümüz bir il olan Bayburt ile bu yazımızda tekrar tanışmaya ne dersiniz? Bayburt’u ziyaret etmeye karar verdiyseniz, bu yazı tam size göre!

Bayburt Tanıtım Filmi

Bayburt’a Nasıl Gidilir?

Bayburt’a ulaşım zor değildir. Tek vasıta ile ulaşmak isterseniz, doğrudan otobüs bileti satın almanızı tavsiye ederiz. Gümüşhane ile Bayburt arasında bulunan havalimanına uçak bileti alarak, hava yolu ile de ulaşım sağlamanız mümkündür. Bunun dışında Türkiye’de bulunan popüler uçak rotalarından; Adana İstanbul uçak bileti, Ankara İstanbul uçak bileti gibi seçenekler arasında İstanbul Bayburt uçak bileti de değerlendirebileceğiniz bir seçenektir.

Bayburt Harita Konumu

Erzurum uçak biletinizi satın alarak Erzurum’a geldiyseniz ve daha sonrasında biraz da civar şehirleri gezmek niyetindeyseniz ziyaret edebileceğiniz şehirlerin başında Bayburt gelmektedir. Bayburt’un Erzurum’a ne kadar uzakta olduğunu görmek için aşağıdaki haritaya bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bayburt’un Görülmesi Gereken Adresler

Bu başlık altında sizin için Bayburt’ta görmeniz gerekli olduğunu düşündüğümüz adresleri toplamaya çalıştık. Bu yapılara göz atarak Bayburt gezinizi daha verimli planlayabilirsiniz.

·         Baksı Müzesi

Türkiye’nin en özel müzelerinden birisi olarak bilinen Baksı Müzesi, Bayburt’ta görmeniz gereken ilk adrestir. Kültür ve sanatı sonuna kadar yansıtmakta olan müze, manzara olarak da Çoruh Vadisi’ni seyretmektedir. İçinde farklı yapılara ve salonlara yer verilmiş olan Baksı Müzesi, 2010 tarihinde açılmıştır. Birçok özelliği ile ön plana çıkmakta olan Baksı Müzesi 2014’te Avrupa Konseyi Müze Ödülü’nü almıştır.

Müze Adresi: Bayraktar Köyü Yolu, 69000 Bayraktar, Bayburt Merkez/Bayburt

Telefon: 0 458 247 34 38

Ücretlendirme: Öğrenci 5 TL, Grup 7 TL, Yetişkin 10 TL (Salı günleri ücretsizdir.)

·         Kop Dağı Kayak Merkezi

Özellikle Erzurum merkezli bir seyahat planı yaptıysanız Kop Dağı Kayak Merkezi güzel bir nokta olabilir. Bunun sebebi konum olarak Erzurum ile Bayburt’un ortasında bulunmasıdır. Uludağ, Erciyes Dağı gibi büyük kayak merkezlerine bir alternatif olarak tercih edebilirsiniz.

Kop Dağı Kayak Merkezi Adresi: Kop Kayak Merkezi, Bayburt Merkez/Bayburt

Telefon: (0458) 215 12 15

·         Sırakayalar Şelalesi

Yazın ayrı, kışın ayrı güzel olan Sırakayalar Şelalesi, Bayburt’ta olmazsa olmaz görülmesi gereken bir diğer adrestir. Suyun dinlendirici sesine kendinizi bırakarak tüm streslerinizden biraz uzaklaşabileceğiniz bir noktadır. Genelde hem yerel halk hem de ziyaretçiler tarafından mesire alanı olarak işlev göstermekte olan Sırakayalar Şelalesi, ortam olarak aşık olunacak bir ortamdır. Bayburt merkezine yakın sayılabilecek bir mesafede bulunmakta olup, uzaklık yaklaşık olarak 16 kilometredir.

Adresi: Sırakayalar, 69000, Bayburt Merkez/Bayburt

·         Buz Mağarası

Görülmesi gereken bir diğer adres ise kesinlikle Buz Mağarası’dır. Yaygın olarak Helva Köyü Buz Mağarası olarak da bilinmekte olup, Bayburt’a gelen turistlerin en sık uğrak noktalarından birisidir. Merkeze hemen hemen 30 kilometre mesafede bulunmakta olan Buz Mağarası geçmiş dönemlerde yöre halkının soğuk hava deposu olarak kullandığı bir mekan özelliği göstermektedir. Mağara ulaşımı noktasında bir miktar sorun yaşayabileceğiniz konusunda sizi uyarmak istiyoruz. Zira bir tepeye yürüyerek tırmanmanız gerekiyor.

Adresi: Helva Köyü, 69000, Bayburt Merkez/Bayburt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir