Ardahan Görülmesi Gereken Yerleri

Ardahan Görülmesi Gereken Yerleri

Zaman zaman insan çalışmaktan bir ara vermek, işi gücü bırakıp gezmek istiyor. Özellikle de kafa dengi arkadaşlarınız ya da eşiniz ile şöyle güzel bir seyahat planladığınızda, yıl boyu çalışacak enerjiyi kendinizde tekrar depolamış oluyorsunuz. Rota neresi? Fark eder mi? Bence etmez. Yeter ki yanınızda uygun insan olsun. Yollar, dağlar, dereler… Haritaya bakmadan bile seyahat edebilir insan.

Siz de şehir hayatınıza bir ara vermek ve sevdikleriniz ile biraz bilmediğiniz rotalarda kaybolmak istemez misiniz? Bizden söylemesi, sizin için doğru adres Ardahan. Özellikle Erzurum merkezli bir gezi planlıyorsanız, kolaylıkla ulaşım sağlayarak gezebileceğiniz noktalardan birisi de Ardahan’dır.

Ardahan Tanıtım Filmi

“Ya kardeşim amma uzun yazmışsınız. Şöyle bir video yok mu?” diye düşünüp, okumak bana göre değil, Youtube çağından geliyorum diyorsanız, Ardahan hakkında detaylı bilgi edinmek için aşağıda yer alan videoya bir göz atabilirsiniz.

Ardahan’a Nasıl Gidilir?

Ardahan’a ulaşım için farklı seçenekler bulunmaktadır. Ardahan’a girmek için tercih edebileceğiniz en makul seçeneklerden birisi otobüs yolculuğudur. Ardahan’ı güzergah planı içerisinde bulunduran farklı otobüs firmaları mevcuttur. Fakat siz eğer diyorsanız ki, sadece Ardahan’ı değil, Erzurum başta olmak üzere Rize, Bayburt, Muş gibi yakın illeri de göreceğim, o zaman sizin için en mantıklı seçenek tartışmasız araç kiralamak olacaktır. Araç kiralamak başta size biraz maliyetli gibi görünse de aslında birden fazla kişiyseniz çok maliyetli değildir.

Ardahan Harita Konumu

Ardahan’ı ziyaret etmeyi planlıyorsanız ve özellikle de Erzurum merkezli bir gezi planı yapmışsanız, sizin için uygun ulaşım seçeneklerinden birisi araç kiralamaktır. Araç kiraladıktan sonra detaylı olarak yol güzergahınızı haritadan kontrol etmeyi unutmayın. 😊

Ardahan’da Görülmesi Gereken Adresler

Bu başlık altında sizin için Ardahan’da mutlaka görmeniz gerekli olduğunu düşündüğümüz adresleri toplamaya çalıştık. Bu yapılara göz atarak Ardahan gezinizi daha verimli planlayabilirsiniz.

·         Şeytan Kalesi

Ardahan’ın görülmesi gereken en ihtişamlı tarihi yapılarından birisi Şeytan Kalesi’dir. Şehrin en önemli sembol yapılarından birisi olan Şeytan Kalesi, kesinlikle görmeniz gereken güzellikte bir tarihi yapıdır. Konum olarak Yıldırımtepe Köyü’nde yer almakta olan Şeytan Kalesi, etrafı uçurumlar ile çevrili görkemli bir görüntüye sahiptir. Orta Çağ dönemlerinden günümüze gelmiş olan Şeytan Kalesi, Ardahan’ın en popüler ziyaret noktalarından birisi konumundadır.

Şeytan Kalesi Adresi: Yıldırımtepe, 75400 Çıldır/Ardahan

·         Ardahan Kalesi

Türkiye genelinde hemen hemen şehirlerin büyük çoğunluğunda şehrin ismi ile anılmakta olan kaleler bulunmaktadır. Bu durumun sebebi olarak ülkemizin coğrafi konum itibari ile oldukça eski devirlerden beri popüler olmasıdır. Hem alan olarak, stratejik bir öneme hem de tarım ve doğal kaynaklar bakımından gözleri üzerinde toplamıştır. Dolayısıyla bu coğrafyada yaşayan topluluklar kendilerini koruma gereksinimi duymuşlar bunun için de kaleler inşa etmişlerdir. Ardahan Kalesi de bu kalelere bir örnek niteliğindedir. Ardahan’ı ziyaret ettiğinizde Ardahan Kalesi’ni de mutlaka görmenizi sizlere tavsiye ederiz. Kale, Osmanlı döneminden kalmıştır.

Ardahan Kalesi Adresi: Halilefendi, Şehitler Cd. No: 24, 75000 Ardahan Merkez/Ardahan

Ardahan Kalesi Ziyaret Saatleri: 08.00 – 18.00

·         Cemal Tural Tabiat Parkı

Özellikle doğaya karşı bir ilginiz varsa Cemal Tural Tabiat Parkı görmeniz gereken noktalardan birisidir. Çamlıçatak Köyü’nde yer almakta olan park, Ardahan merkezine yaklaşık olarak 5 kilometre mesafede yer almaktadır. Cemal Tural Tabiat Parkı birçok farklı bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Cemal Tural Tabiat Parkı Adres: Ardahan – Çıldır Yolu, 75000 Çamlıçatak, Ardahan Merkez/Ardahan

Telefon Numarası: (0312) 207 50 00

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir