Rize Görülmesi Gereken Yerleri

Rize Görülmesi Gereken Yerleri

Özellikle yaz aylarında biraz kafa dinlemek, doğa ile karışmak, şehir hayatını bir miktar kenara bırakmak istiyorsunuz. Hele hele, apartman bahçelerinde, taş yapıların, çarpık kentleşmenin içinde; doğa nedir, börtü böcek nedir bilmeyen çocuklarınız biraz toprağa karışsın istiyorsunuz. Belki de yıllardır eşiniz ile hayalini kurduğunuz yeşil yol’a çıkıp her şeyi bir süreliğine arkanızda bırakmak istiyorsunuz. Rize’yi tarif ettiğinizin farkına vardınız mı?

Erzurum’a kadar geldiyseniz, hemen komşu şehirlerden birisi olan Rize’ye de bir merhaba demek istemez misiniz? Yeşillere, doğaya doymaya kim hayır diyebilir zaten? 😊

Rize Tanıtım Filmi

Okumak bana göre değil, Youtube çağından geliyorum diyorsanız, Rize hakkında detaylı bilgi edinmek için  aşağıda yer alan videoya bir göz atabilirsiniz.

Rize’ye Nasıl Gidilir?

Rize’ye ulaşım için farklı seçenekleriniz mevcuttur. Popüler rotalardan birisi sayılabilecek Rize’ye pek çok otobüs firmasının düzenli seferler planladıkları görülmektedir. Dolayısıyla siz de kolayca Rize otobüs bileti satın alarak, Rize’yi ziyaret edebilirsiniz. Son günlerde oldukça gündemi meşgul etmekte olan *Rize – Artvin Havalimanı tamamlandıktan sonra Rize’ye ulaşımda hava yolu da doğru seçeneklerden birisi olacaktır.

*Rize – Artvin Havalimanı hakkında ek bilgi vermek gerekirse; Türkiye’nin deniz üzerine inşa edilen 2. Havalimanı olma özelliği taşır. Kulesi çay bardağı şeklinde olup özgün bir tasarımı vardır. Havalimanının büyük çoğunluğu tamamlanmıştır. Havalimanı konumu aşağıda yer almaktadır.

Rize Harita Konumu

Rize’yi ziyaret etmeyi planlıyorsanız ve özellikle de Erzurum merkezli bir gezi planı yapmışsanız, sizin için uygun ulaşım seçeneklerinden birisi araç kiralamaktır. Araç kiraladıktan sonra detaylı olarak yol güzergahınızı haritadan kontrol etmeyi unutmayın. 😊

Rize’de Görülmesi Gereken Adresler

Bu başlık altında sizin için Rize’de mutlaka görmeniz gerekli olduğunu düşündüğümüz adresleri toplamaya çalıştık. Bu yapılara göz atarak Rize gezinizi daha verimli planlayabilirsiniz.

  • Kaçkar Dağları Milli Parkı

Rize’nin mutlaka görülmesi gereken doğal güzellikleri arasında yer alan Kaçkar Dağları Milli Parkı, ortamı ile sizleri derinden etkileyecek bir güzelliktedir. Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Kaçkar Dağları Milli Parkı, 1994 tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar ile milli park ilan edilmiştir. Milli park sınırları dahilinde toplam 33 yayla ve 9 köy bulunmaktadır. Doğal oluşumlar, bitki türleri genel ortam itibari ile fotoğraf çekmeniz için de son derece uygun bir ortam sunmaktadır.

  • Rize Kalesi

Ülkemizde yer alan birçok şehrin ortak özelliklerinden birisi de kale bulundurmalarıdır. Bunun sebebi şehirlerin pek çoğunun köken olarak son derece eskiye dayanıyor olmasıdır. Bir şehrin mutlak suretle görülmesi gereken önemli yapılarının başında kaleler gelmektedir. Kaleler tabiri caizse, şehirlerin en net sembollerinin başında gelmektedir. Rize Kalesi’de diğer şehirlerde olduğu gibi Rize’nin sembolleri arasında yer almaktadır. Rize Kalesi ulaşılması kolay noktalardan birisi olup turistler tarafından rağbet görmektedir. Cenevizliler döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir.

Rize Kalesi Adresi: Merkez, Kale Sk., 53100 Rize Merkez/Rize

  • Ayder Yaylası

Rize’ye çok uzak olmayan Ayder Yaylası uzaklık olarak yaklaşık Rize merkeze 69 kilometrede yer almaktadır. Özellikle pek çok kaynak Karadeniz’İn en güzel yaylası olarak tanımlamaktadır. Doğal ortam arayanlar için tercih edilebilecek ilk lokasyondur diyebiliriz. Rize’ye kadar geldiyseniz, mutlaka Ayder Yaylası’nı da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir