Muş Görülmesi Gereken Yerleri

Muş Görülmesi Gereken Yerleri

Kalktınız, işi gücü ayarladınız. Şöyle güzel bir yıllık izin kopardınız. Düşündünüz, taşındınız. Erzurum uçak bileti almaya karar verdiniz. Ailecek Erzurum’u keşfetmeye niyetlendiniz. Ee, sadece Erzurum’a mı gideceksiniz? Erzurum çevresinde yer alan birbirinden muhteşem şehirleri görmek istemez misiniz? Hele oralara kadar gitmişken hafiften bir Doğu turuna hayır mı diyeceksiniz?

Erzurum’a kadar geldiyseniz ziyaret edebileceğiniz güzide şehirlerimizden birisi de Muş’tur. Konum itibari ile Erzurum’a fazla uzak olmayan Muş, Doğu Anadolu Bölgesi’nin mutlaka görülmesi gereken adreslerinden birisidir.

Muş Tanıtım Filmi

Muş hakkında detaylı bilgi edinmek istiyorsanız aşağıda yer alan videoya bir göz atabilirsiniz.

Muş’a Nasıl Gidilir?

Muş, ulaşım açısından sizlere farklı alternatifler sunan bir şehirdir. Özellikle Erzurum merkezli bir seyahat planı yapmakta iseniz, sizin için en mantıklı seçeneklerden birisi araç kiralamak olacaktır. Buna ek olarak Türkiye’nin pek çok otobüs firması Muş’a sefer düzenlemektedir. Popüler otobüs firmalarından birisini tercih edebilirsiniz. Otobüs bileti satın alarak Muş’a gelebilirsiniz. Dilerseniz hava yolu ile de Muş Sultan Alparslan Havalimanı üzerinden uçak bileti alarak gelebilirsiniz.

Muş Harita Konumu

Muş’u ziyaret edecekseniz ve özellikle de bir araç kiralayarak gezmek gibi bir niyetiniz de bulunuyorsa aşağıdaki haritadan Muş’un konumunu bir kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Erzurum’a kadar geldiyseniz ve Doğu Anadolu’yu gezmek gibi bir niyetiniz de Muş’tan başlayabilirsiniz.

Muş’un Görülmesi Gereken Adresler

Bu başlık altında sizin için Muş’ta görmeniz gerekli olduğunu düşündüğümüz adresleri toplamaya çalıştık. Bu yapılara göz atarak Muş gezinizi daha verimli planlayabilirsiniz.

·         Kaz Gölü

Muş’un görülmesi gereken en güzel noktalarından birisi şüphesi Kaz Gölü’dür. Karstik bir göl olan Kaz Gölü, görsel olarak adeta bir şölen sunmaktadır. Kaz Gölü’nün genel çevresi sazlık yapıda olması sebebi ile özellikle sezon sezon göçmen kuşlara ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle göçmen kuşların yoğun olarak bulunduğu zamanlarda fotoğrafçılar tarafından rağbet görmektedir. Yaz aylarında kelimenin tam anlamı ile görsel bir şölen sunmakta olan Kaz Gölü, Muş’a yolunuz düşecekse keyifle ziyaret edebileceğiniz bir adrestir.

·         Muş Kalesi

Şehirleri özel yapan en önemli yapılar, hepinizin taktir edeceği gibi kalelerdir. Adete bulundukları şehirlerin sembolleri haline gelmiş olan kaleler, gitmiş olduğunuz şehirlerde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yapılardır. Muş Kalesi de mutlaka görülmesi gereken bir konum olup, Muş’un ilk yerleşim noktalarından birisidir. Tarihi kökeni son derece eski olan Muş Kalesi pek çok tarihi anekdotta geçmektedir. Muş Kalesi’nin civarında Osmanlı, Selçuklu ve Arap kültürlerine ait mezarlıklar bulunmaktadır.  

Muş Kalesi Adresi: 49250 Donatım/Muş Merkez/Muş

·         Muş Ulu Cami

Muş’un merkezinde bulunan Muş Ulu Cami, Muş’a yolunuz düştüğünde kesinlikle görmeniz gereken yapılardan birisidir. Caminin kitabesi bulunmadığı için yaptırıldığı tarih ile ilgili kesin bir bilgi mevcut değildir. Buna ek olarak, tahminlere göre 979 yılında yaptırılmış olduğu tahmin edilmektedir. Mihrabı oldukça sade olan Muş Ulu Cami, 1966 yılında yaşanmış olan depremde minaresini kaybetmiştir. Şu an camide bulunan minare 1968 yılında yapılmış olan minaresidir.

Adresi: Kale, 3. Sk. No:14, 49100 Muş Merkez/Muş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir